شما اینجا هستید: خانه / آخرین مطالب سنگر / خانواده و آشنایان / دوستان / برادر فرزاد سمیع / گزارشی از جمعه و بچه های نماز جمعه ی آلمان و چای مراکشی

گزارشی از جمعه و بچه های نماز جمعه ی آلمان و چای مراکشی

برادر فرزاد سمیع برای تحصیل مدتی است ساکن آلمان هستند خاطره ی خواندنی زیر از خاطرات این اقامت است که در وبلاگشان نگاشته اند:

جمعه‎ها معمولا نمازجمعه‎ی دانشگاه را شرکت می‎کنم که به همت دانشجویان اهل سنت برگزار می‎شود و امام جمعه‎ها هم از دانشجویان هستند. تعداد ایرانی‎هایی هم که شرکت می‎کنند الان به حدود ۶ نفر رسیده است. گاهی اوقات که یادم هست با خودم مهر می‎برم و از مهر استفاده می‎کنم و گاهی که فراموش می‎کنم بر روی فرش می‎خوانم. این هفته فراموش کرده بودم که مهر ببرم، بعد از نماز، دوست اهل سوریه مان که آدم خوش اخلاقی است و گاهی امام جمعه می‎شود با خنده پرسید که مهرت کو؟ مهر نمی‎گذاری؟ گفتم برای نماز جماعت از مهر استفاده نمی‎کنم.

معمولا ناهار خودم را از خانه می‎آورم، در حقیقت شام را بیشتر درست می‌کنم و باقیمانده‎اش را برای ناهار با خودم به دانشگاه می‎آورم. امروز از آن روزهایی بود که نیاورده بودم. همین شد که رفتم به مغازه‎ی مراکشی. صاحب مغازه جوان مسلمان خوش برخوردی است. داخل که رفتم تعداد زیادی از بچه‌‎های نمازجمعه (و یکی از امامان جمعه) هم آنجا بودند…. تقریبا تمام ۱۰ نفری که داخل آن مغازه‎ی کوچک بودیم مسلمان بودند. اکثرا عرب و یک نفر ظاهرا آلمانی. آن‎ها یک قوری بزرگ چای مراکشی هم سفارش داده بودند. یکی‎شان که مسن‎تر بود و قبلا مرا در نمازجمعه دیده بود یک لیوان هم برای من ریخت. مسلمانان حتی اگر در کشوری غیراسلامی باشند، حتی اگر از کشورهای مختلف باشند، با زبان‎ها و نژادهای مختلف، چیزی آنها را به هم پیوند می‎دهد، گویی هیچ وقت هیچ کس غریبه نیست.

غذا که آماده شد و از صاحب مغازه تشکر کردم در جواب به فارسی گفت «نوش جان».

منبع : http://alef-lam-mim.blogfa.com/post-309.aspx

برادر فرزاد سمیع در منطقه سراب کهمان الشتر

برادر فرزاد سمیع در منطقه سراب کهمان الشتر

درباره محسن بهرامی

۲ نظر

  1. سید محمد موسوی نیا

    اگه همه مسلمونا در همین حد متحد می بودند ، دنیا طور دیگری بود (خیلی بهتر از اینی که هست)

یک نظری بگذارید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

*

رفتن به بالا