شما اینجا هستید: خانه / آخرین مطالب سنگر / خانواده و آشنایان / دوستان / برادر فرزاد سمیع / کتاب آه و آماده کردن قربانی حج

کتاب آه و آماده کردن قربانی حج

یادداشتی از برادر فرزاد سمیع درباره ی معرفی کتاب مقتل فارسی با نام کتاب آه:

نمی دانم چرا، ولی آمدن ذی الحجه بیش از آنکه ما را به یاد مناسک و وقوف و عید قربان و حج بیاندازد، پیش درآمد محرم است، آغاز هجرت امام حسین به سمت کوفه است، آنگاه که حج خویش را ناتمام گذاشت و پای در راه کربلا گذاشت.

 

پیش از آمدنم به اینجا، دوست عزیزی «کتاب آه» را به یادگار داد که ترجمه و بازخوانی «نفس المهموم» شیخ عباس قمی است که گویا از معتبرترین مقاتل موجود است. و اما آنچه «کتاب آه» را از سایر کتابهای مشابه متمایز می کند، قلم ادیبانه و بازنویسی کتاب به صورت یک خط ممتد حادثه ای است.

روایت ماجرای کربلا از شش ماه قبل تا چند ماه بعد از آن به صورت داستانی به هم پیوسته و در قالب جملات کوتاه و موجز و تاثیر گذار و بیان حرف های رد و بدل شده بین افراد دخیل در ماجرا، «کتاب آه» را در ردیف بهترین کتابهایی که خوانده اید قرار می دهد. خصوصا در این ایام که کم کم حادثه ها شروع می شوند، از خروج امام حسین به سمت کوفه، تا فرستادن مسلم ابن عقیل و کشته شدنش تا برسیم به دهمین روز از محرم. نویسنده کتاب میگوید: «کتاب آه شامل وقایع پس از بیعت مردم با یزید ابن معاویه تا بازگشتن خاندان حسین ابن على ـ بى او ـ به مدینه است.»

نه تنها برای جماعت کتاب خوان، بلکه برای افرادی که با کتاب غریبه هستند، حیف است که خواندن این کتاب را از دست بدهند؛ هم از جنبه ی مضمون و محتوا، و هم از جنبه نحوه نگارش و کشش بالای کتاب.

 

آیا قربانی خود را برای حج  آماده کرده اید؟

آیا قربانی خود را برای حج آماده کرده اید؟

کتاب آه

بازخوانی مقتل حسین ابن علی علیه السلام

ویرایش یاسین حجازی  

۵۷۹ صفحه (به پیوست واژه نامه و نقشه)  

ناشر: موسسه فرهنگی جام طهور و موسسه انتشاراتی حکمت

منبع : http://alef-lam-mim.blogfa.com/post-277.aspx

درباره محسن بهرامی

یک نظری بگذارید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

*

رفتن به بالا